Pazar Araştırması Nedir, 7 Adımda Nasıl Yapılır?

0
pazar arastirmasi nedir nasil yapilir
pazar arastirmasi nedir nasil yapilir

Süper bir iş fikriniz var! Peki pazarınızı yani ürünü veya hizmeti kime satacağınızı belirlediniz mi?

İş fikrinizi daha ileriye taşımadan önce yapmanız gereken ilk iş pazarınızı belirlemektir.

Niş Pazar Nedir?

Öncelikle temel olarak müşterinizin kim olacağına karar vermelisiniz. Bu direk son kullanıcı yani tüketici olabilir diğeri ise işletmeler olabilir. Bu ikisinin ayrımını yapmak sizin için zor olmayacaktır. Örneğin; bir butik açarak kadın giysileri satacaksanız, müşteriniz son kullanıcılardır. Diğer taraftan bir matbaa yada baskı işletmesi kuracaksanız müşteriniz bu hizmete ihtiyaç duyacak işletmeler olabilir.

Unutmayın özellikle küçük boyutlu bir işletme kuracaksanız, ürün veya hizmetlerinizi herkese satamazsınız. Müşteri kitlenizi ne kadar dar kapsamda belirlerseniz, işletmenizin başarısı o kadar yükselecektir. Buna uluslararası alanda “niche market” (niş pazar) adı verilir yani dar kapsamlı müşteri kitlesi. Adı dar kapsamlı küçük pazarlara işaret ediyor olsa da, bu pazarlama stratejisi büyük firmalar tarafından da başarı ile yürütülmektedir.

Girişimcilerin pek çoğundan, niş pazar bulmanın zorluğu hatta sanki bu bir yerde gizliymiş gibi konuşmalarına şahit oluyorum. Malesef bu çok anlamsız bir düşünce, tabiki bu tür pazarlar kucağınıza düşmeyecek ama bunu sizin oluşturuyor, düşünüyor olmanız gerekecektir.

Pek çok girişimci hedef kitlesini çok geniş bir alanda belirleyerek, sonuçta başarısız oluyorlar. Sevindirici tarafı, pazarlarını daha dar kapsamlı belirlemeleri gerektiğini bu hatalarla öğreniyorlar. Örneğin beni ele alın, benim hedef kitlem “yeniliklere açık girişimciler” dur ben bloğumda borsadan da bahsedeyim, borsa ile ilgilenenlerde gelsin demiyorum. Zaten gelişen teknoloji ile birlikte girişimciler niş pazarlara yönelmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla hedef kitlenizin küçük olmasından sakın korkmayın.

Kendi niş pazarınızı yaratmak için bu bahsedeceğim 7 adımı takip edin. Başarıya ulaşacaksınız.

1. Liste Yapın

Öncelikle siz ürün yada hizmetinizi kimlere satmak istiyorsunuz bunu düşünün. Mümkün olduğunca detaya inin; Yazımın başında bahsettiğim gibi öncelikle müşteriniz tüketici mi, işletmeler mi, bunu belirleyin. Müşteriniz bölgesel olarak nerde? Eğer müşterinizin kim olduğunu bilmezseniz onunla iletişime geçemezsiniz. Bütün enerjinizi hiç bir zaman ürünlerinizi satamayacağınız insanlara ürün pazarlamaya harcayabilirsiniz. Günümüz iş dünyasında niş pazarları hedeflemek daha mantıklı. Ancak “benim hedef kitlem gençler” yeterince spesifik tanımlanmış bir hedef kitle değildir. Örneğin “vakıf üniversitelerinde okuyan 18 – 24 yaş genç kızlar” hedef kitlenizin tanımlamak için iyi bir başlangıç olabilir. Mesela, yazılım şirketleri bir niş pazar için çok geniş kapsamlıdır, ancak İstanbul’daki oyun yazılımı üzerine çalışan firmalar yeterince niş bir pazar olabilir.

2. Odaklanın

Ne satacağınıza karar verin, pazarınız ile çalışma alanınız farklı olabilir. Örneğin, bir elbise satan işletme için alan elbisedir, ancak diğer taraftan niş pazar örneğin hamile kıyafeti olabilir. Odak noktanızı belirlemek için aşağıdaki listeye bir göz atın:

  • En iyi yaptığınız şeylerin bir listesini yapın.
  • Bunlara hangi yeteneklerinizle yaptığınızı da ekleyin.
  • Başarılarınızı listeleyin.
  • Şimdiye kadar yaşamınızda öğrendiğiniz en önemli dersleri sıralayın.
  • Sorunları ortaya çıkarma ve çözme yöntemlerinizi irdeleyin.

Niş alanınız bu listedeki ilgi alanınız ve tecrübeleriniz ile şekillenmeye başlayacaktır. Örneğin 10 yıldır bir danışmanlık firmasında çalışıyor ve aynı zamanda bir aile işletmesi sahibiyseniz, aile işletmeleri için danışmanlık yapan bir firma kurabilirsiniz.

3. Niş Pazarınızın Dünya Görüşünü Belirleyin

Başarılı girişimciler dünyaya müşterinin gözünden bakabilenlerdir. Bu şekilde girişimciler müşterilerinin neye ihtiyaç duyduğunu kolaylıkla anlar ve işletmesine buna göre yön verir. Müşterinizin bakış açısını belirlemek aslında çok kolaydır. Öne çıkan müşterilerinizle yakın iletişim kurun, onların dünya görüşünü anlamaya çalışın ve ihtiyaçlarını belirleyin.

4. Bir Sentez Oluşturun

Bu noktaya geldiğinizde düşünceleriniz yavaşça şekillenip, hedef kitleniz oluşmaya başladıkça, göreceksiniz ki ortaya yepyeni bir fikir çıkmaya başlayacak. Bunu elde ettiğinizi aşağıdakileri belirleyebildiğinizde anlyacaksınız.

  • Pazarınız sizi ulaşmak istediğiniz hedefe götürecektir.
  • Müşteriniz ürün veya hizmetmetinizi isteyecektir.
  • İşinizi dikkatlice planladınız.
  • Ürün veya hizmetinizin yer yüzünde eşi benzeri yok.
  • İşletmeniz geliştirmeye açık, yan ürünler sunabilirsiniz.

5. Ürün Yada Hizmetinizi Değerlendirin

Yukarıdaki kriterlere göre ürün veya hizmetinizi değerlendirin. Örneğin yapmak istediğiniz iş fikri bu kriterlere göre fazlasıyla seyahat etmenizi gerektiriyor. Bu da sizin istemediğiniz bir şey olduğu sonucuna vardınız. Bu noktada iş fikrinizi rafa kaldırarak, yeni bir fikre odaklanmanız yada iş fikrinizi geliştirmeniz gerekir.

6. Test Edin

Ürün veya hizmetiniz, belirlediğiniz niş pazar ile uyum içerisine girdiğinde test etme zamanı gelmiştir. Hedef kitlenizi ürününüzü satın almaya teşvik edin, ürünü teşhir edin. Bahsettiğim test, ürünü teoride test etmek değil, gerçekten ürünü küçük te olsa piyasaya sürmektir. Bunu gerçekleştiremiyorsanız, ürünü hedef kitlenizde yeralan insanlara ücretsiz gönderebilir, insanların denemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için çok fazla para harcamayın. Eğer test aşamasında çok fazla para harcadığınızı düşünüyorsanız, muhtemelen bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir.

7. Piyasaya Sürün

Ürün yada hizmetiniz tüm adımlardan geçti ve niş pazarınızı oluşturdunuz. Şimdi sıra iş fikrinizi gerçekleştirmeye geldi. Bir çok girişimci için bu adım çok zorlayıcı olabilir. Korkmayın eğer planınızı doğru yapmış ve ev ödevinize iyi çalışmışsanız beklenmedik bir durumla karşılaşmayacağınızı garanti edebilirim. Beklenmedik durumlarla karşılaşmamak için risklerinizi belirlemiş ve bunlara önlem hazırlamış olmanız gerekir.

Pazar araştırması nedir nasıl yapılır hakkında sorunuz veya bir düşünceniz varsa lütfen yorum yazmayı unutmayın!

CEVAP VER