İngilizce Blog Açmak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

16
İngilizce Yabancı Dilde Blog Açmak
İngilizce Yabancı Dilde Blog Açmak

Bir blog açmaya karar verdiniz! Blog konunuzu belirlemek için günlerce araştırdınız, düşündünüz. Birden aklınıza “ya ben bu siteyi İngilizce yapayım” fikri geldi. Sonunda bunun için araştırmalarınızı sürdürüyorsunuz ve şu anda bu yazıyı okuyorsunuz.

Bu süreci nereden mi biliyorum? Çünkü defalarca yaşadım!

Eğer yabancı dil biliyorsanız, özellikle İngilizce, bu fikrin oluşması neredeyse kaçınılmazdır. Blogunuzun, daha doğru blog yazılarınızın geniş kitlelere ulaşması sizin için birinci hedef, tabii ki bunu geniş kitlelerin sağlayacağı yüksek gelir elde etme takip ediyor. Neden daha çok para kazanabilecekken daha azı ile yetineyim diyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiklerimin tümü, yabancı dilde bir blog açmak için geçerli sebepler. Bunların hepsini düşünmüş, ölçüp – tartmış olabilirsiniz. Belki pek çoğunuzun düşünmediği bu karardaki önemli bir unsura da değinmeden yazıma devam etmeyeceğim. Sizin için blog yazarak para kazanma hedefi birincil, ikincil veya son sırada olabilir. Böyle dahi olsa blog yazmak için verdiğiniz emeğin karşılığını almak istemelisiniz. İşte bu yüzden kazanç potansiyeli önemlidir.

Bu noktada, reklam geliri nasıl elde edersiniz çok kısa bahsetmek istiyorum. Siz sitenize eklediğiniz reklam kodları ile, reklam vermek isteyenlerin reklamlarını gösterir bu sayede para kazanırsınız. Peki sitenize eklediğiniz bir kod sitenizde, hangi reklamları göstereceğine nasıl karar veriyor? Aslında bu çok basit bir algoritma üzerine kuruludur. Arz – Talep dengesi!

Siz sitenizde reklam alanlarını, belli reklam şirketleri aracılığıyla piyasaya arz edersiniz. Bu reklam alanlarını doldurmak isteyenlerde talep eder. Burada arz, yani reklam alanı miktarı ne kadar yükselirse reklam fiyatları düşer. Tersinden düşünürsek, reklam alanlarına olan talep ne kadar yükselirse reklam fiyatları o kadar yükselir. Düz mantık!

Örneğin; hafta sonları reklam verenler, insanların internette daha fazla vakit geçireceğini düşünerek daha yüksek miktarlarda talep oluştururlar, buda hafta sonu reklam fiyatlarının yükselmesine yol açar. Dolayısıyla hafta sonu ziyareti trafiğinize de bağlı olmakla beraber, reklam gelirleriniz daha yüksektir.

Reklam vermek isteyenler, bunun için reklam şirketleri aracılığıyla taleplerini oluşturduklarından bahsetmiştim. Bu talebi oluştururken reklam gösterimi için bir fiyat belirlemeleri gerekir. Bunu borsa gibi düşünebilirsiniz. Reklam şirketleri de en yüksek fiyat verenden başlayarak reklamları gösterir. Eğer reklam vermek isteyen düşük fiyatlı bir talep oluşturursa maalesef onun reklamlarına sıra gelmez ve dolayısıyla gösterilmez. Hafta sonları rekabet yüksek olduğundan, daha yüksek fiyat girişi yapılır ki reklamlar gösterilebilirsin. Bu da hafta sonu gelirlerini arttıran bir unsurdur.

Sitenizin dil seçimi için neden bu kadar reklam detayına girdiğimi merak edebilirsiniz. Türkiye’de internet kullanımının çok düşük seviyelerde olması ve internet reklam sektörünün henüz olgunlaşmamasından dolayı reklam fiyatları uluslararası standartlarla karşılaştırıldığında çok düşük seviyelerdedir.

Örneğin; tıklama geliri Türkiye’de kabaca bir hesaplama ile ortalama 0,2 kuruş seviyelerindedir. Yani sitenizde 100 kez reklam tıklanırsa yaklaşık 20 TL kazanç elde edersiniz. Amerika’da ise sitenin kalitesine de bağlı olarak tıklama başı kazanç 3 dolar seviyelerine çıkabilmektedir. Yani sitenizde 100 kez reklam tıklandığında 300 Dolar kazanç elde edebilirsiniz. Bu da Türkiye ile karşılaştırıldığında 50 katı bir fark oluşturmaktadır.

Bu yüzden internet sitesinizi yeterli yabancı dil bilgisine sahipseniz ingilizce açmakta büyük fayda vardır. Tabii ki bunun bazı dezavantajları da vardır, bunları ayrı bir yazımda kaleme alacağım.

İngilizce yada yabancı bir dilde blog açmak konusunda sorunuz veya bir düşünceniz varsa lütfen yorum yazmayı unutmayın!

16 YORUMLAR

 1. Merhabalar.
  Benim onaylı bir adsense hesabım bulunuyor.
  İngilizce bilgimi de kullanarak yabancı dilde bir blog oluşturup oradaki pastadan ben de pay almak istiyorum.
  Açacağım yeni blog için aynı adsense hesabını mı kullanacağım yoksa yeni bir adsense hesabına başvuru mu yapacağım?
  Çünkü mevcut adsense hesabım Türkiye kayıtlı. Yeni site içeriği farklı olduğundan dolayı bir çalışma olur mu?

 2. Merhaba, yazınızı çok beğendim. Yalnız merak ettiğim nokta şu, benim açtığım blog sitesi com.tr ile bitiyor. Bunu sadece..com a nasıl çevirebilirim. Sondaki tr yi nasıl atabilirim yani. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Mustafa bey,

   İlk yöntem aynı adresin com uzantısını alıp, com.tr uzantısına yönlendirmek olacaktır. Bu güvenli yöntem!

   İkinci yöntem ise web sitenizi com adresine taşımak olacaktır. Ancak burada arama motorları tarafından indexlenen sayfaları kaybedeceksiniz. Bununla birlikte domain otoritesi gibi önemli bir varlığınızı kaybedeceksiniz. Özellikle web siteniz eski ve fazla içeriğe sahipseniz bunu yapmak çok doğru olmaz.

   Size tavsiyem yapmak istediğiniz bu değişiklikle ne elde etmek istiyorsanız, bu hedefe yönelik yeni bir com domaini alarak yeni bir site oluşturmak ve var olan sitenizden backlinkler oluşturarak bu yeni siteyi içeriklerle birlikte güçlendirmek olacaktır.

 3. Merhabalar,benim de şuanda Türkçe bir gezi bloğum var.Ayrıca İngilizce de yazı yazmak istiyorum.Bunun için siteme subdomain mi eklemeliyim? Yoksa sizin bir tavsiyeniz var mı?

  • Merhaba,

   Bloğunuz wordpress altyapısı kullanıyorsa bunu bir kaç eklentiyle kolayca yapabilirsiniz.

   Eğer her blog yazınızın bir İngilizce versiyonu olacaksa Polylang, WPML, MU Domain Mapping, Google Language Translator gibi eklentileri kullanarak yapabilirsiniz.

   Eğer var olan blog yazılarından tamamen farklı bir versiyonda yazılar yazmayı düşünüyorsanız, bir subdomaine yeni bir wordpress kurulumu yaparak aynı temayı uygulamanız ve İngilizce yazılarınızı bu bölümde yayınlamanız daha doğru olur. Ancak burada işler biraz karmaşık hale gelebilir.

   Ancak benim tavsiyem İngilizce yazılarınız için yeni bir domain alarak blog adı, blog kimliğini yabancı ziyaretçilerinize göre oluşturarak yeni bir wordpress kurulumu yapmak olacaktır. Google Webmaster araçlarından ziyaretçi hedeflemenizi gerçekleştirerek daha büyük bir kitleye erişebilirsiniz. Bu arama motorlarının sitenizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda göstermesine de yardımcı olacaktır.

   Son olarak paylaşımlı hosting kullanıyorsanız, yeni host için yükleme hızı açısından hedef kitlenize yakın bölgede yerleşik bir host bulmanızda fayda olacaktır.

  • Bilal bey, bu yolla daha yüksek adsense kazancı elde edebilirsiniz. İngilizce olarak bir site açmayı mı düşünüyorsunuz bilmiyorum ama, Türkçe bir siteyle de bahsettiğim gibi bir nich alan belirleyebilirsiniz.

   Tavsiyem siteniz için bir kaç dar alan belirleyip bunlar hakkında biraz araştırma yapmanızdır. Adsense gelirlerinin hangi alanlarda yüksek olduğunu google’ın keywords planner uygulamasını kullanarak kolayca belirleyebilirsiniz.

   Bol şanslar, kolay gelsin.

 4. Merhaba ,

  Blog dünyasında yeniyim. İngilizce yazmak konusunda biraz tereddutlerim vardı . Yazınız biraz olsun faydalarını da açıkladığı için zihnimde bir netlik yarattı. Teşekkürler . ☺

CEVAP VER