Girişimcilikte Hedef Belirlemenin Önemi

0
Girisimcilikte Hedef Belirlemenin Onemi
Girisimcilikte Hedef Belirlemenin Onemi

Hedef, iş dünyası için üretim kadar eski bir unsur olmasa da çok önemli bir kavramdır.

İlk bakışta kurumsal seviyelerde kullanıldığını düşünebilirsiniz, ancak bir girişimcinin tüm yaşamı boyunca eksik olmayacak ve başarıya götürecek unsurların en başında gelmektedir.

Hedef’in Çalışma Yaşamındaki Yeri

Kurumsal ve büyük organizasyonlar işlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmek, yönetebilmek için hedef odaklı çalışmaktadır. Bir şirket düşünün ki önümüzdeki yıl ne kadar satış yapacağı, kaç personel alımı yapacağı, ne kadar üretim yapacağı belli değil. Böyle bir şeyi duymanız görmeniz mümkün değildir. Hatta bunların ötesinde bu tür organizasyonların 20 – 30 yıllık geniş kapsamlı stratejik hedefleri vardır.

Bu hedefler işletmeleri varmak istedikleri yere ulaştırmak için kilometre taşı görevi görürler. Eğer bu uzun vadeli hedefler bir, bir gerçekleştirilirse uzun vadede başarıyı elde ederler.

Başlamadan Önce: Hedef Belirlemek

Bir iş kurmaya karar verdiniz, hayalleriniz var, düşünceleriniz var, yapmak istedikleriniz her şey belli. İşte tam bu noktada hedeflerinizi doğru, tutarlı bir şekilde belirlemeniz, işinizin başarıya ulaşmasında kritik bir öneme sahiptir. Hayallerinizin sınırları yoktur, bende bu sınırsızlığın tadını çıkaranlardanım, ancak hayalleri temel alarak iş kurmaya başlarsanız, ne yazık ki hüsrana uğrama olasılığı çok yüksektir.

Hayallerinizi hedeflere dönüştürün, kısa vadeli, uzun vadeli hedeflerinizi belirleyin. Ayrıca bu size hayallerinizin ne kadar ulaşılabilir olduğunu da gösterecektir.

Örneğin; 2 yıl sonunda, 2 milyon müşteriniz olduğunu hayal ediyorsunuz. Bunu tutarlı bir hedefe dönüştürecek olursak, 1 müşteri ile başladığınız işinizin 24 ay sonunda 2 milyona ulaşması için, müşteri sayınızın her ay % 87.000 artması gerekir. Bu maalesef reel sektör için çok yüksek bir büyüme oranıdır. Dolayısıyla ulaşılamaz bir hedef olmakla birlikte sizi yanlış yönlendirecek bir hedeftir.

İşte bu yüzden hayalleri, hedefe dönüştürmek önemlidir.

Nasıl Hedefler Belirlemek Gerekir

Öncelikle bir işletme kurmak istiyorsanız, işinizin türüne, sektörünüze göre önem arz edebilecek unsurlar farklılık gösterebilmektedir. Her şeyden önce sizin için önemli olan kriterleri belirlemeniz gerekir. Ancak her işletme için olmazsa, olmaz hedefler vardır.

Bunları sıralayacak olursak;

  • Satış ve maliyet bunların başında gelir,
  • Personel çalıştıracaksanız personel sayısı hedefi,
  • Üretim yapacaksanız üretim miktarı hedefi,
  • Hizmet sektöründe iseniz hizmet hedefi,
  • Bir internet sitesi yapıyorsanız ziyaretçi sayısı, üye sayısı, ürün satış hedefi,
  • Bir blog açıyorsanız yazılacak yazı, arama sonuçları, email listesi gibi hedefler belirleyebilirsiniz.

Girişimcilik ve hedef belirleme ile ilgili sorunuz veya bir düşünceniz varsa lütfen yorum yazmayı unutmayın!

CEVAP VER