Girişimci Ruhu Korumanın 7 Yöntemi

0
Girişimci Ruhu Korumanın 7 Yöntemi
Girişimci Ruhu Korumanın 7 Yöntemi

Bir girişimciyi motive eden pek çok kaynak olabilir, bunlar aynı zamanda kişiden kişiye de farklılık gösterebilir. Her ne olursa olsun, girişimciler için birer motivasyon kaynağı olması, başarıya giden yolda size eşlik edecek en önemli unsurlardan biri olarak değerlendirilebilir.

Sizinle paylaşacağım bu 7 yöntem ile motivasyonunuzu koruyabilir hatta yükseltebilirsiniz.

Gelişiminizin farkında olun.

Başarılı girişimcilerin ortak özelliği geçmişe pişmanlıkla bakmayıp, yapılan hataların her birinden ders almalarıdır. Bu hataların sizin gelişmenize katkısı olmadığını sakın düşünmeyin, tam aksine bunların size katkısı elde ettiğiniz başarılardan daha yüksektir. Eğer işinizle ilgili motivasyon düşüklüğü yaşıyorsanız, girişimci ruhunuzun kötü yönde etkilendiğini düşünüyorsanız, arkanıza yaslanın ve geldiğiniz noktayı bir gözden geçirin. Ne kadar geliştiğinize ve öğrendiklerinize siz bile inanamayacaksınız. Gündelik işleriniz sizi yoruyor, yıpratıyor olabilir bu direk motivasyon kaybına sebep olan başlıca nedenlerdendir. Belli aralıklarla geldiğiniz noktayı değerlendirmeyi ihmal etmeyin, bu motivasyonunuzu arttırmakla birlikte, yeni ufuklar keşfetmenizin önünü açacaktır.

Zihninizi Boşaltın.

Her sabah yada akşam zihninizi boşaltmak için kendinize zaman ayırın. Bunun için ne yaptığınız önemli değil, bir hobiniz olabilir, yürüyüş veya spor yapabilir, müzik dinleyebilirsiniz. Kendinize aklınızı işinizden uzaklaştıracak bir uğraş edinin. Bu yöntem motivasyon arttırılması için önemli bir adım olarak bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu yöntem hem ruhen, hemde fiziksel olarak sizi dinçleştirecek ve etrafınızdaki yeni fırsatları görebilmenizi sağlayacaktır. Girişimci olarak sizin küçük işlerle uğraşmamanız öğütlenir, daha çok resime büyük çerçeveden bakan kişi olmalısınız. Hedeflerinizi yazın, bunlara odaklanın, gündelik işlere ayırdığınız zamanı minimuma indirin, gerekirse bunlar için personel çalıştırın. Ama bu küçük işlerin sizin motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeyin.

Spor Yapın.

Eğer işiniz fiziksel olarak yoğun efor sarfetmenizi gerektiriyorsa, spor yapmak stresinizi azaltmak ve motive olmak için iyi bir yoldur. Aslında spor yapmak ve girişimcilik birbirine benzer özellikler içeriyor, her ikisi de mazeret olmaksızın yoğun bir çalışma gerektirir ve kişisel gelişim sağlar. Disiplinli bir şekilde sürdüreceğiniz spor alışkanlığı size bir motivasyon kaynağı olarak geri dönecektir. Bunu iş yaşamınıza kolaylıkla aktarabilirsiniz. Bu yüzden spor yapmayı ihmal etmeyin.

İş Yaşamı Dışında Karar Verme Unsurlarını Sınırlandırın.

Girişimciler gün içerisinde pek çok karar alırlar ve bunların pek çoğu iyi düşünülmesi gereken, kritik kararlardır. Bu da farkında olmadan girişimcileri yoran bir süreçtir. Bu yüzden iş yaşamınızın dışında kalan zamanlarda, karar almaya harcadığınız zamanı sınırlayın, hatta yapabiliyorsanız bırakın bu kararları başkası alsın. Bu yöntem kişiyi karar almada daha keskin bakış açısı sağladığından pek çok başarılı girişimci tarafından kullanılıyor.

Geleceği Yaşayın.

Bu konudan daha önce başka bir yazımda bahsetmiştim. Çok önemli olduğunu düşündüğüm için kısaca burada da bahsetmek istiyorum. Her başarılı girişimci amaçları uğrunda yüksek vizyon  sahibi olur, bu da onları motive eden başlıca unsurlar arasında yer alır. Girişimcinin vizyonu belirlemesi için hedeflerinin net bir şekilde tanımlanması gerekir ve bu sayede başarının önü açılmış olur. Hedeflerinizi belirleyin onları yaşayın, hayal edin, bu size vizyon oluşturma yolunda bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Başarılı girişimciler iş yaşamında ki zorlukları birer fırsata dönüştürerek, kendileri için birer motivasyon kaynağı haline dönüştürebilirler.

Kendinize ve Sevdiklerinize Zaman Ayırın.

Bazen iş yaşamına kısa bir ara vermek size iyi gelebilir. Neticede sizde yorulur ve kafanızı dağıtmaya ihtiyaç duyabilirsiniz, bu doğaldır. Sevdiklerinizle zaman geçirmek belki bir hobiye zaman ayırmak, bir sonraki iş gününe daha zinde başlamanızı sağlayabilir.

Dünyayı Dolaşın.

Yazımın başında bahsetmiştim herkesin motivasyon kaynağı farklı olabilir. Dünyadaki farklı kültürler ve değerler, yeni fikirler geliştirmek için girişimcilere büyük fırsatlar sunar. Başarılı bir girişimci, dünyayı dolaşmalı ve onun sunacağı tüm potansiyel iş fikirlerini değerlendirmelidir. Bu iş fikirleri kendinize olan güveninizi arttıracak ve motivasyonunuzun artmasını sağlayacaktır.

Dünyada size motivasyon kaynağı olabilecek pek çok şey olabilir, bu yüzden dünyayı dolaşın ve ufkunuzu genişletin.

Sorunuz veya bu konuda bir düşünceniz varsa lütfen yorum yazmayı unutmayın!

 

CEVAP VER