En İyi Soru Cevap Sitesi

11
En iyi soru cevap sitesi
En iyi soru cevap sitesi

En iyi soru cevap sitesi hangisi, yerli ve yabancı siteleri ayrı ayrı ele alarak bu sitelerin konuları ve işleyişleri ile ilgili küçük bilgiler vermek istedim. İnternetin gelişmesiyle birlikte sorulara daha kolay cevap bulabiliyoruz. İnsanlar merak ettiklerini Google gibi arama motorları vasıtasıyla bulabiliyor.

Diğer taraftan soru cevap siteleri tıpkı forumlar gibi, belli bir soruya farklı bakış açılarıyla yaklaşarak, cevap alabildiğiniz sitelerdir. Bazen en doğru cevabı bulmak için farklı bilgileri bir elekten geçirmeniz ve size göre en doğru olanı bulmanız pek kolay değildir. Burada soru cevap siteleri işinizi kolaylaştırıyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yerli bir çok soru cevap sitesi kullanıcılarına hizmet ediyor. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse…

Yahoo Ansvers

Yahoo Answers
Yahoo Answers

Dünyada en eskilerden bir tanesi yahoo answers olarak bilinir. En geniş kapsama sahip olan yahoo answers, son zamanlarda spam içerik sorunları nedeniyle daha az tercih ediliyor.

https://answers.yahoo.com

Answers

Answers.com
Answers.com

Dünyada ünlü bir diğer soru cevap sitesi ise answers.com burada da yine kullanıcılar soru sorarak farklı bakışlarla cevap alabiliyor. Answers.com çok geniş bir içeriğe sahip ve cevapları farklı kategorilerde listeleyebiliyorsunuz.

https://www.answers.com

Quora

Quora.com
Quora.com

Dünyada en iyiler arasına eklenen en son soru cevap sitesi ise Quora Facebook’tan ayrılan birkaç yazılımcının kurduğu Quora uzun ve kaliteli cevaplarla diğerlerinin önüne geçmiştir. Geniş bir yazar kitlesinden oluşan kullanıcılar, birçok alanda tecrübelerini paylaşıyor. Kullanışlı ve sade yapısıyla okuması en keyifli sitelerden bir tanesidir.

https://www.quora.com

Bunlar dünyada İngilizce içeriğe sahip olan sitelerdi, gelelim Türkçe yayın yapan yerli soru cevap sitelerine. Bildiğim ve takip ettiğim kadarıyla birçok soru cevap sitesi Türkiye’de faaliyete geçti. Ancak dünyada olduğu gibi yüksek kaliteye ulaşan geniş kapsamlı siteler ne yazık ki çok az.

Kızlar Soruyor

Kizlarsoruyor.com
Kizlarsoruyor.com

En popüler olanlardan kızlarsoruyor.com en eski ve tutan soru cevap sitelerinin başında geliyor. Yurtdışında 2007 yılında kurulan girlsaskguys.com’un Türkçe versiyonudur. Sitenin adı kızlar soruyor olmasına rağmen erkek kullanıcı sayısı epey fazladır.

https://www.kizlarsoruyor.com

Girlsaskguys.com
Girlsaskguys.com

Kızlarsoruyor’un İngilizce versiyonu

https://www.girlsaskguys.com

Daha çok eğitim alanında içerik bulabileceğiniz Sorucevapla.com 2006 yılında kurulmuştur ancak henüz geniş bir kitleye erişememiştir. Sitede yayında olan yaklaşık 4000 soru bulunmaktadır. Bu yabancı versiyonları ile karşılaştırıldığında oldukça düşük.
Yazımda forumları farklı kategoride değerlendirdiğim için forum sitelerinden bahsetmeyeceğim. Buna rağmen direk soru cevap sitesi olmasa da değinmek istediğim iki geniş kapsamlı siteden daha bahsetmek istiyorum. Ek fonksiyon olarak sunulması rağmen oldukça geniş içeriğe sahip bu siteler mynet ve memurlar.net.

Mynet Cevaplar

Mynet cevaplar
Mynet cevaplar

Mynet soru cevap bölümü birçok kategoride sorulara cevap veriyor. Mynet’in geniş bir kullanıcı havuzunun da yardımıyla geniş yelpazede cevaplar bulabilirsiniz.

https://www.mynet.com/cevaplar

Memurlar Net Soru Cevap

Memurlar-net Soru Cevap
Memurlar-net Soru Cevap

Memurlar.net ülkemizde portal sitelerinin en eskilerinden biridir. Özellikle kamu çalışanları ve kamu personeli olmak isteyen kişiler tarafından yakından takip ediliyor. Memurlar.net soru cevap bölümünde nispeten dar bir alanda olsa da pek çok soru kullanıcılar tarafından cevaplanıyor.

https://sorucevap.memurlar.net/

Cevap org

Cevap.org Soru Cevap
Cevap.org Soru Cevap

Bu listeye eklemek istediğim son soru cevap sitesi ise cevap.org olacaktır. Cevap.org bunların içinde en yenilerden bir tanesi olduğu anlaşılıyor, içerik ve tasarım açısından Quora’nın yerli versiyonu diyebileceğim sitede içerik okuması oldukça keyifli. İyi bir yazar kitlesi olduğu anlaşılan site başarılı bir soru cevap sitesi olacağının sinyallerini veriyor.

https://cevap.org/

Soru cevap siteleri hakkında soru görüş ve önerilerinizi yorum yazarak paylaşabilirsiniz.

11 YORUMLAR

  1. En iyi soru cevap sitesi listesinde bize de yer verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Cevap.org olarak listede yer alan diğer sitelere göre daha çok yeniyiz. Her geçen gün okur ve yazar kitlemiz giderek büyüyor ve kalitemiz artıyor. Türkiye’nin en iyi soru cevap sitesi olmak adına çıktığımız bu yolda yavaş olsa da emin adımlarla ilerliyoruz. Destek olduğunuz için teşekkür ederiz.

    Soru cevap siteleri, forumlar, sosyal medya yazarlarını cevap.org’da yazar olmak için davet ediyoruz.

    Aramıza katılmak, soru sormak, cevap vermek için aşağıdaki linki kullanarak hemen kayıt olabilirsiniz!
    https://cevap.org/uye/kayit

CEVAP VER