Çocuk Kitabı Yazmak

0
çocuk kitabı yazmak
çocuk kitabı yazmak

Çocuk kitabı, hikaye kitapları yazarak para kazanabilirsiniz. Hikaye yazmak, çocuk kitabı yazmak girişimciliğe adım atmak için güzel bir başlangıç olabilir. Girişimci Blog’da daha önce bahsetmişim, “Çocuklar yarınki müşterilerinizdir, onların sadakatini bugünden kazanın” diye.

Ebeveynlerin büyük bir kesimi çocuklarının gelişimi için para harcamaktan imtina etmemekte, özel okullar, özel hocalar, teknolojik araç gereçler, kitaplar gibi bir çok alanda çocuklarına yatırım yapmaktadır. Hal böyle olunca bir girişimci gözüyle, ikna edilmesi nispeten kolay olan bir müşteri kitlesinin oluşturduğu büyük bir pazardır çocuklar (Anne, Babalar bu sözümden çok hoşlanmayabilir, ancak girişimci gözüyle diye belirttiğimi lütfen göz ardı etmeyin)

Bu bilinen gerçekler ışığında 2 çocuk annesi, çalışan bir bayan arkadaşım yazdığı çocuk kitabından bahsetti. Girişimci ruha sahip olduğunu bildiğim arkadaşım, henüz başladığı girişim hikayesinde oldukça tutkulu ve oldukça kararlıydı.

Beni hem tam zamanlı bir çalışan, hemde bir anne olmasından ötürü bu girişimi gerçekten çok etkiledi ve sizlerle paylaşmak istedim.

Çocuk Kitabı Yazmak

Arkadaşım gözleri pırıl, pırıl, kelimeler ağzından çıkmak için yarış edercesine bu fikrin nasıl ortaya çıktığını anlatıyor. İki çocuk büyütmekle annelik konusunda epey deneyimli, çok ilgili yaratıcı bir anne çocukların ihtiyaçlarını çözmüş, ne istediklerini çok iyi biliyor. Çocuklarla vakit geçirirken hikayeler anlatıyormuş ama öyle herkesin bildiği, kitaplarını okuduğumuz hikayelerden değil. Tamamen kendisi yaratıyor, gündelik yaşamındaki olaylar, televizyon, internet hikayelerine zemin oluşturuyor. Kendi ürettiği bir kaç karakter var ve bunları hikayelerinde istediği yere yerleştiriyor.

Çocuklar bu karaterleri benimsiyor, aynı karakterler gün be gün maceradan maceraya koşuyor. Düşünsenize, hikayeyi tamamen kafanızdan o an yani anlatırken oluşturuyorsunuz. Her hikaye bittiğinde çocuklar merakla bir sonraki gün ne olacak diye merak ediyor.

Çocuk Kitabı Yazarak Para Kazanmak
Çocuk Kitabı Yazarak Para Kazanmak

Girişimci Ruh

Arkadaşıma mütemadiyen bir blog yazması için telkinlerde bulunuyordum, hatta blog dünyasına adım attı diyebilirim. İşte tam buralarda girişimci ruh su yüzüne çıkıyor ve geriye aslında masanın üzerinde bulunan tüm parçaları birleştirmek kalıyor. Alıyor kalemi eline ve her gün çocuklarına anlattığı hikayeleri yazmaya başlıyor, yazdıkça gelişiyor, daha fazla kendinden bir şeyler katıyor, süslüyor… Sonunda arkadaşım ilk çocuk kitabını ortaya çıkarıyor.

Hayalinizi Gerçekleştirmek

Kendi işini yapmak için sürekli düşünen, araştıran, uğraşan arkadaşım hayallerine yaklaşıyor. Tamamen kendi çabalarıyla, kendi el emeği bir ürün ortaya çıkarıyor. Heyecanı, tutkusu, inancı yüksek, – işte tam da olması gerekenler. Başlıyor araştırmaya, ürünü Pazara sunmalı tüm çocuklara ulaşmalı, kitabı okundukça keyif almalı, eh birazda para kazanmalı. Birkaç yayın evi ile görüşüyor, çizimler, tasarım, baskılar pek çok iş hakkında bilgileri topluyor. İş planı yavaş yavaş ortaya çıkıyor, çok yakında kitap evlerinde, çocuk kitapları arasındaki yerini alacak.

Hem bir anne, hem bir çalışan, hem de bir kadın girişimci olarak arkadaşımın heyecanını paylaşıyorum, umarım nice kitaplar ardından gelir ve yazar bir arkadaşım olur.

Çocuk edebiyatına ilgi duyan, bu alanda yazmak isteyen ancak nereden başlayacağını bilemeyenlere çok özel bir atölye; yetişkinler için kurgulanmış Ekin Köker ile Çocuklar İçin Yazma Atölyesi güzel bir başlangıç noktası olabilir.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi, eklemek istediklerinizi yorum yazarak paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER