Blog Yazmak Nedir

0
Blog Yazmak Nedir
Blog Yazmak Nedir

Blog yazmak son zamanlarda ülkemizde epey yaygınlaştı. Peki blog yazmak nedir?

Her blog yazarı bu konuyu muhteşem bir şekilde biliyor muydu sizce? Elbette hayır!

Blog yazmak yetenek gerektirir mi?

Burada küçük bir anekdotla konuyu bağdaştırmak istiyorum. Dürüst olmak gerekirse lisede ortalama bir öğrenciyken üniversitede başarılı bir öğrenciye dönüşmem buna iyi bir örnek olacaktır. Üniversiteye ilk başladığımda İngilizce hazırlık gözümde büyüyordu. Lisede aldığım İngilizce eğitimdeki eksiklerin de bunda payı vardı. Ancak zorlu geçen 1. kurdan sonra, İngilizceden hoşlanmaya başladığımı farkettim, bu da bende daha fazla çalışma, öğrenme isteği oluşturdu. Sonuç ne oldu dersiniz, hazırlık bölümünü epey iyi bir dereceyle tamamlamayı başardım.

Blog yazmak ile ilgili bir yazıda bu konudan neden bahsetme gereği duyduğumu düşünüyorsanız, yazımın girişinde belirttiğim gibi hiçbir blog yazarı bu işi muhteşem bir şekilde bilmiyordu. Ama bir blog açarak bunu deneme fırsatını kendilerine tanıdı. Pek çok potansiyel blog yazarı muhtemelen benim İngilizce hazırlık hakkında hissettiklerimi hissediyor.

Çoğu insana göre yazmak yada konumuza göre blog yazarlığını belli kişilerin sahip olduğu bir yetenek olarak gördüğünü düşünüyorum. Blog yazabilenler ve yazamayanlar (sadece okuyanlar). Size iddia ediyorum eğer potansiyel bir blog yazarıysanız bu kesinlikle yanlış bir düşünce, bana güvenin.

Blog yazmak için bilgi gerekir…

Blog yazmanın büyük bir kısmı bilgi, belli bir kısmı alışkanlık, bir kısmı da dilbilgisi. Bilginin neden büyük bir kısmı olduğunu düşünüyorsanız şöyle bir ifade kullanayım; Muhteşem bir dilbilgisine ve yazarlık yeteneğine sahipsiniz, süper! İyi de bilginiz olmazsa ne yazacaksınız… Söylemek istediğim de bu, öncelikle hangi alanda bir blog yazarı olacaksanız olun, o alanda çok iyi bilginiz olsun.

Okurların büyük bir kısmı bloğunuzu bilgi aradığı için okuyor olacak. İnternet dünyasındaki azımsanamayacak geçmişim bana bunu öğretti. Eğer içeriğinizde faydalı bir bilgi sunamıyorsanız, okur kazanamazsınız. Okur kazanamazsanız bloğunuz büyümez kimse okumaz, sadece kendiniz okursunuz.

İlk adımlar zordur!

İlk başlarda blog yazarken çok zorlanacaksınız, ama bu sizi pes ettirmemeli. Hergün saatlerce yazabilmeyi de hayal etmeyin. Blog yazarlığı tam olarak bir kitap yazarlığına benzemez. Kitap yazarları (roman yazarlarından bahsediyorum) bir nebze de olsa yaratıcılığa, ilhama ihtiyaç duyarlar. Hayal güçleri çok iyi olmalı, oysa bir blog yazarının sadece bildiklerini doğru, okunabilir, anlamlı bir şekilde kaleme alması yeterlidir. Dolayısıyla oturup ilham gelmesini beklemeyin. Sizin ihtiyacınız olan bildiklerinizin klavyedeki harfler aracılığıyla kelimelere dönüşmesi için sabretmektir.

Okuyun, okuyun, okuyun…

Eğer potansiyel bir blog yazarı yada yeni başlayan bir yazarsanız, size tavsiyem kendi alanınızda bol bol okuyun. Eğer blog konunuz hakkında yazan başka bloglar varsa onları yakın takibe alın. Hele ki alanınızda başarılı olan bir blog varsa bunun sizin için bir avantaj olduğunu söylemeliyim. Bu blog size yol gösterici bir rehber olmakla birlikte rekabet içerisine girerek daha kaliteli içerik oluşturmanıza yol açacaktır.

Blog yazmak sofistike bir sanat değildir, ilham gelmesini beklemeyin harekete geçin!

CEVAP VER