Blog Yazıları ve Örnekleri

14
Blog Yazıları ve Örnekleri
Blog Yazıları ve Örnekleri

Bir blog yazarının bilgisayarın karşısına geçerek, hangi konuda, nasıl bir blog yazacağını uzunca bir süre düşündüğü zamanlar olmuştur. İşte blog fikirleri arayan yazarlara, en çok tıklanan blog yazıları ve blog örnekleri.

Blog yazılarınızı düşünürken hemen her blog yazarının düşüncesi, mümkün olduğunca popüler, aranan bir konuda kaliteli blog yazarak site trafiğini arttırmaktır. Ancak bu her zaman kolay değildir.

İşte bende bu zorlukları yaşayarak yaptığım araştırmaların sonucunda en çok tıklanan 12 blog konularını yada daha doğru sözle popüler blog türlerini sizlerle paylaşıyorum. Umarım bu liste sizi en popüler blog konularını yazmak için pek çok fikir verecektir.

1- Nasıl Yapılır ve Öğretici Blog Yazıları

Nasıl yapılır blog yazıları tüm zamanların açık ara en çok tıklanan blog türleridir.

Bu tür blogların çok tıklanması aslında son derece açıktır. Her internet kullanıcısı haberler, magazin, eğlence, sosyalleşme gibi konularda içerik tüketse de eninde sonunda bir şeylerin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyor.

İşte sizin sunacağınız içerik bu kullanıcıların öğrenmesini sağlamaktır. Bu insanların bazı sorunları var ve siz onlara adım adım bunu nasıl çözeceklerini göstereceksiniz.

Pek çok işletme yada blog yazarı bu tür bloglar yazmaktan çekinirler. Bunun temelinde ise sunacakları 600 – 700 kelimelik içerikle insanların yaptıkları işleri bir anda çözebileceklerine inanmaları ve işlerini kaybetme korkuları yatmaktadır. Eğer yaptığınız iş bir blog yazısı ile afişe oluyorsa, bilinki o iş çok özel bir yetenek gerektirmemektedir, dolayısıyla korkmayın.

Ayrıca bu tür blog yazıları uzmanlığınızı kanıtlayacak, bunu uygulayan okurlarınız sizi bu alanda eksper olarak görecek, belki bir adım ilerisi size bazı iş fırsatları çıkacak.

Örneğin bu blog yazısı blog nasıl açılır hakkında ipuçları içeriyor.

2- Liste Blog Yazıları

Listeler blog yazı türlerinde önde gelmekle birlikte, pek çok magazin, haber, video, televizyon gibi mecralarda da boy göstermektedir.

Örneğin hemen şimdi bir haber sitesine girin, özellikle magazin bölümlerinde bahsettiğim gibi yazılara rastlarsınız.

Bu tür blog yazıları okuyuculara zahmetsizce, kısa yoldan, sıralı bir şekilde bilgi sunar. Bunlar genellikle başlıkların “En…” gibi yada bir rakam içerir. Okuyucu yazıyı tıklamadan önce blog yazısının içeriğinde neyle karşılacağını bilir.

Liste türünde blog yazıları yine hiç bir zaman popülerliğini kaybetmeyecek, rekabetin yüksek olduğu blog türleridir.

Örneğin okuduğunuz bu blog, liste blog yazı türünde değerlendirilebilir.

3- Kaynak ve Link Listesi Blog Yazıları

Bu az önce bahsettiğime benzer bir blog yazı türüdür. Bunda farklı olan listenin içeriği size ait değil, internette yada yazılı diğer kaynaklardan bulduğunuz bilgileri paylaşırsınız.

Örneğin “Uzmanlardan Blog Fikirleri” siz sadece gerçekleştirdiğiniz araştırma sonucunda başkalarının oluşturduğu içeriği bir düzene koyarsınız. Bilgiye çabuk ve kısa yoldan erişmek isteyen okurlarınız da bunlara seve seve okuyacak, takip edecektir.

Bu liste blog yazı türünden nispeten daha kolaydır. Çünkü siz blog yazarı olarak sürekli bazı araştırmalar yapıyorsunuz, yeni bilgiler topluyor ve bunları listeliyorsunuz. Bunları kendinize saklamak yerine neden okurlarınızla paylaşmayasınız?

Eğer şanslıysanız listelerinizde kaynak olarak gösterdiğiniz bloglar yada blog yazarları size teşekkür eder, belki de kendi bloglarından sizden bahseder.

Örneği bu yazı en iyi seo analiz sitelerini listeliyor

4- İpuçları , Kontrol Listeleri (Checklist), Yapılacaklar Listesi Blog Yazıları

Bu aslında ilk başta bahsettiğim “Nasıl yapılır?” türüne benzer bir blog yazı türüdür. Ancak burada sadece bir şeyin nasıl yapılacağını değil onun nasıl en etkin bir şekilde, kısa yollarıyla, varsa bir kontrol listesi üzerinden giderek yapılmasını anlatırsınız.

Bu sayede okurunuz, sorununa daha etkin bir çözüm bularak kontrol listesinin üzerinden geçer ve hiç bir şey atlamadığından emin olur.

Bu konuda ayrıca bir kaç adım ileri giderek listelerinizi PDF formatında kendi logonuz internet adresiniz ile okuyucularınıza sunabilir ve bunun yayılarak blogunuzun tanıtımını sağlayabilirsiniz.

Tatile giderken alınacaklar listesi  bu türe güzel bir örnek olabilir.

5- Ürün Deneme, Gözden Geçirme Blog Yazıları

Bu tür blog yazıları yurt dışında olduğu kadar Türkiye’de henüz popüler değil. Ancak takip ettiğim kadarıyla videolar ve buna yönelik blog sayıları yükselme trendinde.

Ürün deneme, gözden geçirme blog yazıları bir ürün yada hizmeti deneyerek bunun hakkında dile getirdiğiniz, okuyucularınızla paylaştığınız fikirlerden oluşur. Temel olarak deneme blog yazıları ikiye ayrılır, birincisi; tek bir ürünü deneyerek bunun hakındaki düşüncelerinizi kaleme alırsınız. İkinci şekli ise bir kaç ürünü birden deneyerek, kendileri arasında karşılaştırma yaparak fikirlerinizi paylaşırsınız.

Tüketim toplumu olmanın bir gereği ve az zaman harcayarak en iyiye ulaşma isteği, bizi hemen her alışverişimizde daha önce kullanan veya deneyen varmı araştırmaya itmektedir. Bu türün fikir alışverişleriyle özellikle kadın blogları ve forumlarında karşılaşıyoruz. Erkekler ile ilgili ise örneğin saç ekimi ile ilgili önemli miktarda bir deneyim verisi olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Bu tür blog yazıları yayınlayan blog yazarları özellikle piyasaya yeni ürün çıkaran satıcılar tarafından yakından takip edilir. Özellikle eğer yüksek trafiğe sahip bir blogunuz varsa size ücretsiz ürün göndermekten, para teklif etmekten sakınmayacaklardır.

Örneğin bebek ürünleri deneyerek bunları bloglarında paylaşan annelerin yazıları bu türe örnek olabilir.

6- Tartışmalı Blog Yazıları

Eğer okurlarınızın blogunuza yorum yazmalarını, diğer okurlarlarla tartışmalarını, fikir alışverişinde bulunmalarını istiyorsanız, bu tür blog yazıları ideal olacaktır.

Bu tür blog yazılarında genel kabul görmüş bazı bilgileri ele alarak, karşıt bir görüş ortaya koyarsınız. Örneğin “Neden küçük işletmeler reklam yapmamalıdır?” Bu şekilde bir yazıda karşıt görüşe konu olacak tüm unsurları ele alarak, bunları savunursunuz. Okurlarınızdan bu görüşü benimsemeyenler yanıtlama ihtiyacı hissedecektir. Sonuç olarak tartışma açılacak ve yorumların sayısı artacaktır.

Ancak karşıt görüş savunan bir blog yazısı kaleme almadan önce moralinizi bozabilececk bazı yorumlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Hatta bazı sinirli yorumlara da cevap vermeye hazır olun.

En Çok Tıklanan Blog Örnekleri
En Çok Tıklanan Blog Örnekleri

7- İnfografik Blog Yazıları

İnfografikler bizim gibi görsel unsurların daha önemli olduğu bir kitle için vazgeçilmezdir. Bilmeyenler için infografik bazı bilgilerin resimler, ikonlar, grafikler ile bağdaştırılarak, kolay anlaşılabilir bir resime dönüşmüş halidir.

Genelde bu tür infografikleri bulmak oldukça kolaydır. Blogunuz için bir yazı üretemediğinizde infografikler yardımınıza koşacaktır. İnternette bahsetmek istediğiniz konu ile ilgili bir kaç infografik araması yapın, bunları kolayca blogunuza kaynak göstererek ekleyebilirsiniz. Blog yazısı ile ilgili bir kaç paragraf yazı eklerseniz, güzel blog yazısı oluşturmuş olursunuz.

Bilmelisiniz ki tüm dünyada olduğu gibi bizde de infografikler ingilizcedeki tabiriyle “viral” yani çabuk yayılabilen elementlerdir. Blog yazınıza eklediğiniz infografik’in kolay ve doğru bir şekilde paylaşılabilir olmasına dikkat edin.

Bayramda eli öpülesi istatistiklerin paylaşıldığı bu blogda bir de infografik eklenmiş.

8- Sesli Yayın (Podcast) Blog Yazıları

Podcast’te Türkiye’nin dünyadaki hızına yetişemediği bir alan olarak değerlendirilebilir. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde neredeyse her konu ile ilgili Podcast’ler yeralmaktadır.

Bilmeyenler için; Podcast söylemek istediklerinizi yazmak yerine, sesli olarak kaydederek bunu internet ortamına sunmaktır. Bu kez takipçileriniz okuyucunuz değil dinleyiciniz olacaktır.

Podcasti kaydedip blog yazınızda kısaca podcast’in konusundan bahsedebilir, yada tüm konuşmayı kaleme alarak
dileyenlerin okuyabileceği bir formata dönüştürebilirsiniz.

Türkiye’de girişimci muhabbeti adlı blog podcast yayınlarını bloglarında paylaşıyor. Bu türe güzel bir örnek olarak inceleyebilirsiniz.

9- Video Blog Yazıları

Eğer video üretip Youtube’a yükleyebiliyorsanız, bu yapabileceğiniz mükemmel bir iş. Böylece internet’in ikinci büyük arama motoru olan Youtube aracılığıyla ayda 1 milyar kişiye ulaşabilirsiniz.

Eğer bir blog yazarı iseniz, Youtube’a videonuzu yükledikten sonra işiniz bitmiyor. Bu video ile ilgili bir blog yazısı hazırlayarak, videoyu bu blog yazısına (embed) ekleyebilirsiniz. Böylece eklediğiniz blog yazısındaki anahtar kelimeler aracılığıyla videonun arama sonuçlarında çıkma ihtimali yükseltmiş olursunuz.

Diğer taraftan her blog yazarı video üretemeyebilir, çünkü video hazırlamak sanıldığı kadar kolay değildir, buna hak veriyorum. Ancak yinede blog yazılarınızı videolarla süsleyebilirsiniz. Böylece ziyaretçilerinizin blogunuzda daha uzun süre geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Gittigidiyor’un başarı hikayesinin anlatıldığı bu blog yazısına, hikayeyi kurucularında kendi ağızlarından dinlemek isteyenler için bir video eklenmiş.

En Çok Tıklanan Blog Yazıları
En Çok Tıklanan Blog Yazıları

10- Röportaj Blog Yazıları

Röportaj türünde blog yazıları da hayat kurtarıcı olarak nitelendirilebilir. Blog konunuz ile ilgili önemli kişilerle kolaylıkla iletişime geçebiliyorsanız, bunlarla röportaj yaparak bir blog yazısı hazırlamak çok akıllıca olacaktır.

Röportajları video olarak kaydedebilir, Youtube’a yükleyebilirsiniz, daha önce bahsettiğim gibi bununla ilgili bir blog yazısı hazırlayabilirsiniz. Bunun dışında röportajları podcast şeklinde sesli yayın haline getirip bu şekilde bir blog yazısı ile güçlendirebilirsiniz. Ayrıca röportajı bir metin haline dönüştürerek, blog yazınıza eklmeniz anahtar kelime yoğunluğu açısından faydalı olacaktır.

Bir adım ilerisi ise röportaj yaptığınız bu önemli kişiler çevrelerine sizi duyurabilir ve bilinirliğiniz ve güvenlirliğiniz artabilir. Böylece blog okurları sayınızı arttırabilirsiniz.

11- Misafir Yazarların Blog Yazıları

Eğer blogunuz belli bir kitleye ulaşmaya başladıysa, diğer blog yazarları sizin blogunuzda yazılar yayınlamak için kapınızı çalabilir. Bunun nedeni yayınladıkları yazılar vasıtasıyla sizin blogunuzdan kendi bloglarına ziyaretçi çekebilmektir. Misafir blog yazıları kabul etmek, uğraşsız blog yazısı üretmek için mükemmel bir yöntemdir. Hiç uğraşmadan içerik sahibi olabilirsiniz.

Daha da ötesi bunu otomatik hale dönüştürebilirsiniz, misafir blog yazarları yazılarını hazırlar ve size sadece editöryel kontrol işi kalır. Burada önemli olan misafir yazarlar için bir çerçeve yani bir kurallar bütünü oluşturmanızdır. Misafir yazar sizin belirlediğiniz bu kurallar dahilinde yazılarını hazırlar.

Misafir yazı kabul etmekte en önemli kural ise, sizin blogunuzda yayınlayacak olan yazının daha önce başka bir yerde yayınlanmış olmamasıdır. Eğer başka bir yerde daha önce yayınlanmışsa bu kopya içerik olacaktır ve bu da arama motorlarının hiç hoşlanmadığı hatta cezalandırdığı bir uygulamadır.

Misafir yazı yayınlayacağım derken kendi yazılarınız heba olmasın.

12- Seri Blog Yazıları

Bazen yazmak istediğiniz konu çok büyük ve uzun olabilir bu gibi durumlarda blog yazınızı bölümlere ayırarak bir kaç yazı olarak yayınlayabilirsiniz. Blog yazılarını bir birine organik bir şekilde bağlayabilir SEO açısından da blogunuza önemli bir katkı yapmış olursunuz.

Diğer taraftan okurlarınız bir sonraki blog yazınız için meraklanabilir ve blogunuzu yazılarınızı kontrol etmek için daha sık ziyaret edebilir.

Son Söz

Tüm blog türleri bu kadar mı? Tabi ki değil, örnek olaylar, başarı hikayeleri, istatistiksel veriler, haftalık-aylık-yıllık raporlar, haberler vs. gibi pek çok türde blog yazısı kaleme alabilirsiniz. Bu yazımda her blog yazarının başına gelen ne yazsam durumuna cevap oluşturmaya çalıştım . Yazımı okurken muhtemelen aklınızda bir kaç fikir oluşmuştur. Blog konusu bulmak için mutlaka Google Anahtar Kelime Aracı‘nı kullanabilirsiniz.

Blog kategorileri ve blog yazı türleri hakkında düşüncelerinizi, fikirlerinizi yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

14 YORUMLAR

  1. Ben insanlar uzerine blog yazmak istiyorum ..bana bir fikir verir misiniz ..yeni blog sayfadi actim ama bilgi sahibi olmak istiyorum destek olur musunuz

    • Kaan bey, resimler genellikle sosyal medyada yazılara nazaran daha fazla yer buluyor. İnfografikler de birer resim ve içeriğinde bilgi de barındırdığı için paylaşılma olasılığı yazılara göre daha yüksektir. Etkili, güzel hazırlanmış bir infografik sosyal medyada yer bulacaktır. Ayrıca infografikler blog dünyasında nispeten yeni olduğu için daha fazla ilgi görüyor ve yapılan araştırmalar da bunların daha fazla paylaşıldığını gösteriyor.

  2. Blog konusunda daha yeniyim, bende bir blog açmak istiyorum araştırma yapıyorum. Yorum yazamadan geçemedim, elinize sağlık çok güzel bir liste olmuş. İşimi inanılmaz kolaylaştırdı 🙂

CEVAP VER