Bir Günde Ne Kadar Blog Yazılır?

3
Bir Günde Ne Kadar Blog Yazılır
Bir Günde Ne Kadar Blog Yazılır

Blog yazarları için önemli bir konu olan “günde ne kadar blog yazılır” veya bir blog yazmak ne kadar sürer hakkında örneklerle bilgiler paylaşmak istedim.

İnternetin gelişmesiyle birlikte, internetten para kazanma yolları da git gide kolaylaşıyor. 2000’li yılların başında hayatımıza giren bloglar internetten para kazanmak isteyenlerin aklına gelen yöntemlerden ilki oluyor.

Diğer taraftan internetin girişimcilik açısından en düşük sınırlara sahip alan olması nedeniyle rekabetin neredeyse en yüksek olduğu sektörleri içerisinde barındırmaktadır. En eski internet girişim türü olan blog yazmak, eskisi kadar kolay değil. Başarılı olmanızı sağlayan birçok etken bulunuyor. Eskiden sadece herhangi bir konuda blog yazmak, aklınızdaki yazıya dökmek yeterli olurken bugün işler çok farklı.

Bu yüzden blog yazılarının kalitesi büyük önem taşımaktadır. Yazdım oldu, bunu yayınlayayım, insanlar okur diyemiyorsunuz. Bu konularla ilgili bloğumda birçok yazı bulabilirsiniz. Bu yazımda bir blogger’ın ürettiği yegane ürün olan blog yazılarını nasıl ürettiği konusundan bahsetmek istedim.

Bir fabrika düşünün, üretim hattında ham maddeyi bir taraftan verdiğinizde diğer taraftan ürün olarak alabilirsiniz. Aslında blog yazarları için de durum buna benzemektedir. Burada ham madde bilgi, yaratıcılık, ürün ise blog yazılarıdır. Örnek blog yazıları isterseniz göz atabilirsiniz

Bir Blog Yazısını En Etkin Nasıl Yazabilirsiniz?

Ham maddeniz bilgi olduğu için öncelikle elinizdeki ham maddeyi kullanarak ürün üretmeniz en akıllıca yoldur. Yani öncelikle en iyi bildiğiniz konularda blog yazın. Ek ham madde ihtiyacınız olmadan birçok ürünü kısa sürede üretebilirsiniz. Takip ettiğiniz bloglara bir göz atın, tahmin ediyorum en sevdikleriniz belli bir konuya odaklanmış, birçok yeni bilgi içeren bloglardır.

Bunun nedeni size yeni bir şeyler katmasıdır. Genel konular hakkındaki bloglar büyük olasılıkla farklı bilgileri toplayarak oluşturulan blog yazılarından oluşmaktadır. Bu da insanın sadece belli alanlarda ilgi ve bilgi sahibi olmasından kaynaklanır. Yazılan blog eğer bilgi sahibi biri tarafından kaleme alınmışsa sizi daha fazla tatmin edecektir.

Bir günde kaç kelime blog yazılır
Bir günde kaç kelime blog yazılır

Günde Ne Kadar Blog Yazabilirim?

Böyle bir konuda blog yazarken neden böyle bir giriş yaptığımı merak edebilirsiniz. Burada amacım; zamanı etkin kullanarak, maksimum kalitede ürün elde edebileceğiniz savını desteklemektir.

Gelelim günde ne kadar blog yazılabilir konusuna. Yazımın girişinde bahsettiğim gibi, bildiğiniz konularda blog yazıyorsanız, bir saatte bin kelimelik kaliteli bir blog yazısı yazabilirsiniz.

Bloğunuzun bildiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir konuda olduğu ve günde 1 – 2 saat ayırdığınızı varsayarsak günde bir blog yazabilirsiniz.

Eğer blog yazmak tam zamanlı yaptığınız bir işse günde kaliteli 6 – 8 blog yazabilirsiniz.

Blog dünyasında yeniyseniz, artık kısa blog yazılarının google’ın arka sayfalara doğru yol aldığını ve bundan sonra internet çöplüğünde yer bulacağını hatırlatayım.

Dolayısıyla örneğimdeki bin kelimelik bloglar eğer bu işi uzun vadede yapmak istiyorsanız akıllı bir adım olacaktır.

Bilgim Olmayan Konuda Ne Kadar Blog Yazabilirim?

Bilginiz olmayan bir konuda blog yazmanız gerekiyorsa (bunu neden yapıyorsunuz bilmiyorum ama) bahsettiğim süre artarken ürettiğiniz yazıların kalitesi düşecektir.

Bin kelimelik bir blog yazmak için en az bir saatlik bir araştırma yapmanız gerekir. Hele bir de konu sizde hiç ilgi uyandırmıyorsa bu bir saat sizin için işkenceye dönüşebilir.

Kısaca ilgi duymadığınız ve bilginiz olmayan bir konuda blog yazıyorsanız en iyi ihtimalle günde 2 – 3 blog yazabilirsiniz.

Bu yazımda benim de ara sıra ölçmeye çalıştığım zaman kavramı üzerinden bloğunuzun gelişmesine yönelik fikirlerimi paylaştım. Konuyla ilgili eklemek istedikleriniz veya sorularınız varsa yorum yazabilirsiniz.

Not: Bu yazıyı yazmak 30 dakika sürdü  yaklaşık 500 kelime…

3 YORUMLAR

  1. Ben her gün yayınlamaya çalışıyorum eğer haftalık planlarım varsa ve yazı yayını yapamayacaksam önceden planlanmış yazılar ile o günler en azından 1 yazı paylaşımı yapmaya çalışıyorum düzeni sık bozunca nedense kötü etkilenecekmiş gibi hissediyorum sitem

  2. Uzun süredir blog yazarıyım ve birçok sitede editörlük yapıyorum. Günde en az 6 bloga içerik girişi yapıyorum. Bazılarında ise içerik sayısı 2-3 adet. Dediğiniz doğru ama herkesin bu işi yapabileceğini düşünmüyorum çünkü emek ve süreklilik istiyor.

CEVAP VER