7 Adımda Tembellikten Kurtulmak

0
7 Yöntemle Tembellikten Kurtulmak
7 Yöntemle Tembellikten Kurtulmak

Bizim kuşağımızı başarısızlığa götüren en önemli unsurlardan birisi “tembellik

Kendi işinizi kurmak istiyorsunuz, para kazanmak istiyorsunuz, bir şeyler yapmak istiyorsunuz ama bir türlü bunları gerçekleştiremiyorsunuz. Tembelliğinize nasıl bir son vereceksiniz? Okuyucularımdan, arkadaşlarımdan çevremden sürekli bu soruyu duyuyorum!

“Bugün tembel olacağım.”

Süper bunda hiç sorun yok, bugünü kendinize ayırın, hatta bu çok keyifli olacak. Ancak bunu hergün yapmaya kalkarsanız, bu yaşamınızda çok büyük bir sorun olacaktır. İşte böyle durumlarda bazen insanın birileri tarafından dürtülmesi gerekir. Tembellik çoğu zaman üzerinde düşünmediğiniz, düşünseniz dahi sebepleri net bir şekilde ortaya koyamayacağınız bir şeydir.

İşte size basit yöntemlerle tembelliği engellemenin 7 yöntemi.

1) Tembelliğin kök nedenini anlayın.

Örneğin haftanın 7 günü 24 saati çalışıyormusunuz? Bu bir ara vermeniz gerektiğinin bir göstergesidir, çünkü insan oğlu sürekli çalışmak için yaratılmış varlıklar değildir. Yakın geçmişteki atalarımızın çalışmaya haftada sadece 20 saat ayırdıklarını biliyormusunuz? (Evet biz modern toplum üyeleri herşeyi daha çok yaparız.) Mesela çok bitkin hissediyorsunuz, yaptığınız bir işte başarısız olmaktan korkuyorsunuz yada sadece bir şey yapmak istemiyorsunuz, bunların hepsi farklı sorunlardır ve farklı çözümleri vardır. Bu nedenle öncelikle sizi tembelliği götüren unsurları tespit edip buna göre çözüm aramanız gerekecek.

2) Yapanacağınız i ş için bir tutku yaratın.

Bazen öyle zamanlar olurki, severek başladığınız, yapmaktan keyif aldığınız bir iş en yapmak istemediğiniz, çekilmez bir işe dönüşebilir. Bu gibi durumlarda, kendinize bu iş yapmaya neden başladığınızı tekrar hatırlatın. Sürecin bir yerlerinde bir tutkunuz olmalı, daha önce bunu yaratmış olmalısınız, yoksa bu işi yapamıyor olurdunuz. Kendinize sizi tembelliğe iten nedenleri değil, bu başlangıçta bulduğunuz tutkuyu hatırlatın.

3) Zamanınızı iyi yönetin.

İnsanlar yeteri kadar dinlenmeye zaman ayırdıklarında daha verimli çalıştıkları bir gerçektir. Kısa süreli küçük hedefler üzerinde çalışmak, uzun süreli büyük hedefler üzerinde çalışmaktan çok daha verimlidir. (Okul yıllarınızda çalıştığınız ödevleri, projeleri düşünün, son dakikaya bırakarak 1 saat içinde harikalar yaratırdınız) Uzun soluklu hedefleri gerçekleştirmek zaman alacak ve ortaya bir şey çıkmaması fikri sizi tembelliğe itecek. Oysa ki kendinize küçük küçük hedefler koyarak, bu adımları her tamamladığınızda kendinizi daha iyi hissedecek, bir sonraki hedef için daha motive hissedeceksiniz.

4) Daha çok değil, daha akıllı çalışın.

Daha çok çalışmak yerine, daha akıllı çalışmanın yollarını arayın. Bir işi bilinen yöntemlerle yapmak çok çalışsanız dahi verimsiz olabilir. Aklınızı kullanarak, aynı işi daha kısa sürede yapmaya çalışın. Daha önce çok çalışmanın her zaman için iyi olmadığını vurgulamıştım. Eğer bir işi aklınızı, yaratıcılığınızı kullanarak, daha kısa sürede hatta daha ötesi daha iyi şekilde yaptığınızda bu işten daha fazla keyif almaya başlayacaksınız. Yapmaktan hoşlanmadığınız işleri keyifli hale getirebilirseniz, tembelliğinizin azalacağını farkedeceksiniz.

5) Yardım veya destek isteyin.

Bazen işleri yapmakta zorlandığınızda bir arkadaşınızdan veya çevrenizden herhangi birinden destek isteyebilirsiniz. Yardım istemek herkes için çok kolay olmayabilir ancak destek alacağınız kişi bu işi yapmak için sizden daha motive olabilir. Daha da ötesi bu kişiler sizi motive edebilir, farklı bakış açıları önerebilir yada sizin hiç düşünmediğiniz fikirler ortaya koyabilir. Motivasyonunuz yükseldiğinde işleri n üstesinden gelmeniz daha da kolaylaşacak ve tembelliğiniz azalacaktır.

6) Bir işi neden yapmak istemiyorsunuz düşünün.

Bu bahsedeceğim yazımın girişinde bahsettiğim ilk maddeye benzer bir önerme. Bazı işler doğası gereği hiç keyifli olmayabilir, bu işleri yaparken zorlanabilirsiniz. Örneğin ev temizliği, bu genelde zorla yapılan bir iştir ve yapmamak için elinizdeki tüm bahaneleri ortaya koyarsınız. Bu size bir angarya olarak görünmekte ve hiç bir katkısı olmayacağını düşünmektesiniz. Oysaki yapacağınız işin sonunda elde edebileceğiniz pozitif unsurlara odaklanırsanız, işi yapmada daha motive olabilirsiniz. Örneğimde ki ev temizliğinin sonunda daha temiz, ferah ve davetkar bir ortamda yer alacağınızı, bundan şu andaki durumunuza nazaran daha büyük keyif alacağınıza odaklanırsanız, kendinizi bu sıkıcı işte bile istekli hale getirebilirsiniz.

7) Kendinizi zorlayın.

Bazen tüm yollar tükenir! Ne yapabileceğinizi bilemezsiniz, ne yaparsanız yapın bu işi bitirmek için yeterli enerjiye sahip olamayabilir, kendinizi yeterince motive edemeyebilirsiniz. Başınızı yastıktan kaldıramaz, elinizi hiç bir işe uzatamayabilirsiniz. Bunlar hafifte olsa depresyon göstergeleridir, destek aramaya başlayabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce kendinizi yeterince zorladığınızdan emin olmalısınız. Çünkü bazen kendinizi zorladığınızı düşünürsünüz ancak yeterince zorlamamış olabilirsiniz. Unutmayın zorla yapsanız dahi arkaya dönüp baktığınızda bu işi bitirmiş olacak, bir işin daha üstesinden başarı ile gelmiş olacak, kendinizle gurur duyacaksınız.

Tembellikten Kurtulmak ile ilgili düşünceleriniz, sizin de geliştirdiğiniz yöntemler veya öneriler varsa yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER